Zvočna kopel in barvanje mandal med seboj lahko povezani
Zakaj barvanje mandal?
Po zvočni kopeli smo sproščeni, polni vtisov in občutkov. Ki pa jih velikokrat ne delimo, ali pa celo ne zaznamo. Risanje in barvanje mandal ali drugih pobarvank nas lahko poveže s svojo notranjostjo, z barvanjem pa dokazano izražamo svoja globoka čustva, ki jih v razmišljanju oz. umu ponavadi sploh ne dojamemo.
Tako lahko po zvočni kopeli še v stanju meditacije izrazimo, kar prihaja iz naše globine oz. podzavesti.
Čustva in pobarvanke se lahko delijo tudi v skupinskem pogovoru, saj z opisom tega, kar smo naredili, odpremo še globlje dimenzije pobarvanega.
Zakaj geometrijski vzorci v pobarvankah za odrasle?
Barvanje geometrijskih vzorcev zmanjša stres in sproža meditativno stanje, ki nam pomaga pri soočanju s stresom. Ko smo pod stresom, smo razpršeni. Barvanje pa nam pomaga, da se se fokusiramo in notranje umirimo.
Zakaj bi barvali?
1. Barvanje povečuje koncentracijo
Dandanes je naša koncentracija motena zaradi hitrega tempa in številnih dražljajev iz okolja. Ko se osredotočimo na barvanje, so tudi misli osredotočene. Posledica pa je večja koncentracija.
2. Z barvanjem krepimo ustvarjalnost
Odrasli velikokrat izgubimo ustvarjalnost, ko izgubimo otroka v sebi. Z barvanjem se ustvarjalnost začne spet krepiti, ob tem pa postanemo bolj ustvarjalni tudi v vsakdanjem življenju.
3. Med barvanjem v resnici meditiramo
Meditacija prihaja v raznih oblikah. In med barvanjem se v možganih dogajajo podobni procesi kot med kakšno drugo obliko meditacije.
4. Barvanje je sprostitev, ki jo lahko izvajate kjerkoli
Barvate lahko doma, ko čakate v čakalnici, med odmorom v službi. Je tudi aktivnost, ki se lahko počne v paru ali z otroci.
5. Z barvanjem krepimo motorične sposobnosti
Dandanes večinoma tipkamo (ja, tudi zdaj tipkam, ko pišem ta tekst). Pisanja in risanja na papir je vse manj. Pri barvanju nas omejujejo črte. In ko poskušamo ostati znotraj črt, krepimo povezave med možgani in očmi ter tudi druge motorične sposobnosti. Nenazadnje, sproščamo tudi okornost naših prstov, ki nastane zaradi preveč tipkanja ali tapkanja.
6. Z barvanjem se rešimo negativnih misli in stresa
Ko barvamo, se osredotočimo na barvanje, na rezultat, na barve, na nekaj prijetnega. Ko prenehamo barvati, so naše misli bolj pozitivno naravnane.
Jung in mandale
Mandalam je posvetil pozornost že psihiater in psihoterapevt G. C. Jung, ki je ugotovil, da nas barvanje v resnici sprošča.
Barvanje vzorcev in oblik namreč aktivira obe možganski polovici: logično, ko izbiramo barve in ustvarjamo vzorce, ter kreativno, ko mešamo in kombiniramo barve.
Naši možgani se ob tem sprostijo, močneje kot v napornem vsakdanu aktiviramo desno (ustvarjalno, domišljijsko) polovico možganov, kar nam pomaga, da zmoremo probleme videti v novi luči.
Ker se posledično sprosti tudi naše telo, smo po barvanju spet pripravljeni, da se spopademo s vsakdanjikom).
Carl Yung je ob tem dejal, da ima mandala duhovni pomen in je kot potovanje vase, raziskovanje svojega jaza oziroma svoje identitete.
Torej… barvanje ima na nas sproščujoč učinek. Nas pomirja in nam daje nekaj trenutkov kreativnosti in veselja.
Barvanje nam ne bo vzelo vseh skrbi, nam bo pa podarilo nekaj trenutkov umiritve (še posebej, če barvamo po zvočni sprostitvi). In te trenutke lahko s fokusom daljšamo in daljšamo.